DANAS I SUTRA – DVA DOKUMENTARCA KOJA MORATE POGLEDATI

RAZVOJ HDS-a I BOGATA KARIJERA KVARTETA 4M

Ovaj vikend očekuju nas dva zanimljiva dokumentarna filma o glazbi.

Danas, 28. studenog u 17:25 h na Drugom programu HTV-a prikazati će se dokumentarni film pod nazivom „Zauvijek skladatelj – 70 godina HDS-a“. Sutra nas pak očekuje film o kvartetu 4M iz serijala „A Porina dobiva“ u 20:10 h na Prvom programu HTV-a.

Hrvatsko društvo skladatelja ove godine slavi velikih 75 godina, a film je snimljen povodom 70. obljetnice 2015. godine i prikazuje sve o razvojnom putu HDS-a. Od osnivanja 1945. pa do današnjih dana film daje naglasak na značajne projekte kojima je HDS doprinio hrvatskoj glazbenoj kulturi: Muzički biennale Zagreb, Glazbena tribina u Opatiji, Muzički informativni centar, Zagrebački festival, RockOff festival, Jazz.hr i mnogi drugi. Film je ujedno i podsjetnik na neke značajne skladatelje i tekstopisce zahvaljujući kojima je hrvatska glazbena kultura prepoznata u cijelom svijetu. Kako se preuzimala dokumentacija o djelima hrvatskih autora zbog dobrih odnosa sa srbijanskim SOKOJ-em, kako je izgledao težak proces uspostavljanja učinkovitog sustava zaštite autorskih prava, kako je na rad skladatelja utjecala jugoslavenska politika turbulentnih 70-ih godina prošlog stoljeća... O svemu tome u filmu govore: Antun Tomislav Šaban, Zoran Juranić, Nikša Gligo, Erika Krpan, Ivo Josipović, Miroslav Miletić, Zrinko Tutić, Darko Bakić, Ivan Dečak, Alfi Kabiljo, Andrija Tomašek, Drago Diklić, Pero Gotovac i mnogi drugi. Redatelj i scenarist filma koji gledamo danas u 17:25h na HTV2 je Toni Volarić, snimatelj Boris Poljak, a montažer Alen Horvatić.

Sutra, 29. studenog u 20:10h na Prvom programu HTV-a, gledamo film o prvom boy bandu na ovim prostorima – kvartetu 4M. Šezdesetih godina prošlog stoljeća pjevali su Beatlese prije Beatlesa, utemeljili televizijski zabavni program, zatim pjevali na brojnim inozemnim turnejama - od Londona do sjedinjenih država, predstavljali bivšu državu na Euroviziji... Bogata karijera, danas nam svima nezamislivi počeci i ogroman ugled i popularnost, to je – 4M.

Ivica Krajač, Miro Ungar, Željko Ružić, nažalost već pokojni Branko Marušić i kasnije (umjesto Mire Ungara) pristigli Saša Sablić bili su prvi koji su gledateljima i koncertnoj publici davali pravi glazbeni show obogaćen stand up komedijom, scenskim pokretom i prvim plesnim koreografijama. Koliko su dobri i inovativni bili najbolje dokazuje činjenica da su dvije godine proveli u Londonu kao stalni bend u showu tada planetarno popularnog Tommya Steelea. U filmu o legendarnom kvartetu 4M govore: Branko Bulić, Ivica Krajač, Željko Ružić, Siniša Škarica, Tereza Kesovija, Branko Matutinović, Boris Ciglenečki, Miro Ungar i Saša Sablić.

Serijal o dobitnicima Porina za životno djelo pod nazivom „A Porina dobiva...“ krenuo je s emitiranjem krajem rujna. Ovo je deseti film po redu, nakon onih o Vici Vukovu, Miljenku Prohaski, Dinu Dvorniku, Dunji Vejzović, Zdenku Runjiću, Arsenu Dediću, Ruži Pospiš Baldani, Ivi Robiću i Đorđu Novkoviću. Nakon filma o 4M čekaju nas još filmovi o Oliveru Dragojeviću i Bošku Petroviću. Autorski tim filma o kvartetu 4M čine scenarist i redatelj Toni Volarić, snimatelji Vjeran Hrpka i Domagoj Lozina, tonski snimatelj Silvio Mojaš i montažer Augustin Tino Bilandžić. Producent je Davor Drezga (Unison Pro d.o.o.), urednica Lejdi Oreb (HTV). Uvodnu špicu napravio je Goran Kurjak, a glazbu špice, poznatu temu svih dodjela glazbene nagrade Porin, potpisuje cijenjeni hrvatski skladatelj, dirigent i aranžer Alfi Kabiljo.